Sig 320 X Ten Endure Comp 10mm Pistol 320XCA-10-COMP-CW (Free Mags)
Availability: Out of stock
Quick Overview
Sig 320 X Ten Endure Comp 10mm Pistol With 3-15 Round Magazines 320XCA-10-COMP-CW
Details
Introducing the new P320-XTEN ENDURE COMP, the second in the ENDURE Series of pistols from SIG Custom Works. Designed for adventure, this compensated 10mm is ready for the toughest outdoor conditions and the most demanding users.
The P320-XTEN ENDURE COMP features a fully Cerakoted slide for extreme protection against the elements, with a Custom Works exclusive laser-etched topographic pattern. The P320-XTEN ENDURE COMP also features a 3.8” barrel for maximum accuracy. The slide is optics-ready with a PRO footprint and it comes standard with XRAY3 Day/Night Sights.
The exclusive ENDURE X-Series Grip Module also features a new aggressive LXG laser stippling that provides maximum grip during wet conditions. Chambered in 10MM, each P320-XTEN ENDURE COMP comes standard with three 15-round magazines.
Caliber: 9mm
Barrel Length: 3.8"
Topographic pattern laser etched Cerakote optic-ready slide
ENDURE pattern laser stippled grip
X-Series Flat Trigger With 90 Degree Break
XRAY3 Day/ Tritium Night Sights
(3) 15rd Factory Magazines
Laser Engraved X Varry Length Grip Module
Single Port Moss Green Topographic Slide W/ Integrated Expansion Chamber For Recoil Mitigation
Custom Works Hard Case
Striker
Overall Length: 7.1"
Overall Width: 1.4"
Height: 5.6"
Weight: 32.3 oz
Stock # 320XCA-10-COMP-CW
Additional Information
Manufacturer Sig Sauer
Free Shipping No
Country of Manufacture United States
UPC 798681692729
Condition New
Caliber 9mm