Springfield SAINT Victor 5.56 Pistol With 11.5" Barrel & SBA3 Brace STV9115556B-SBA3
Availability: Out of stock
Quick Overview
Details
Springfield SAINT Victor Pistol
Caliber: 5.56
Barrel: 11.5" CMV With Melonite Finish
Handguard: Aluminum Free Float w/ SA Locking Tabs, M-Lok
Flip Up Front & Rear Sights
Upper Receiver: Forged 7075 T6 Aluminum, Type III Hardcoat Anodized, Forward Assist, M4 Feed Ramps
Lower Receiver: Forged 7075 T6 Aluminum, Type III Hardcoat Anodized, Accu-Tite™ Tension System
Bolt Carrier Group: Enhanced M16 w/ 9310 Steel Bolt, HPT/MPI, Melonite®
Equipped With SB Tactical SBA3 Pistol Brace
Nickel Boron Coated Curved Trigger
Barrel Twist Rate: 1:7"
QD Receiver Endplate
Trigger Guard: B5 Systems, Polymer (Black)
Grip: B5 Systems Type 23 P Grip ( Black )
Gas System: Direct Impingement Carbine-Length, Low-Profile Pinned Adjustable Gas Block
Weight: 5 Lbs 9 oz
Length: 27.5 - 30.75"